Dünya çapında üne sahip rapçilerden Eminem, 2003 senesi içerisinde ödül kazanmış olduğu halde sansürsüz biçimde okumasına izin çıkmayan Lose Yourself adlı şarkıyı 17 sene sonrasında Oscar Ödül Töreni esnasında okumuş oldu.

Eminem’in yaşamından izler taşımakta bulunan 8 Mil – 8 Mile, 2002 senesinde vizyona girmişti ve ayrıca sinemaseverler tarafından büyük bir beğeniyle karşılanmıştı. Eminem’in aynı zaman içerisinde başrolünde de bulunduğu söz konusu film kendini ispatlama konusunda isteği bulunan genç bir rapçinin hikayesinin başarıyla beyazperdeye taşımışken, şarkılarının yanı sıra müzikleri ile birlikte de sinemaseverlerin takdirini toplamıştı. 8 Mile isimli yapımda bulunan en unutulmaz şarkılardan biri olarak öne çıkan Lose Yourself, 2003 senesinde de En İyi Şarkı Oscarı’nın sahibi olmuştu.

Fakat ödül almaya layık görülmüş olan Eminem’in bu şarkısının sansürsüz bir biçimde tören esnasında seslendirilmesine hiç bir şekilde izin çıkmadı. Ünlü durumda bulunan rapçi ise bu yasaktan dolayı şarkısını sansürsüz bir durumda okumayı kabul etmedi ve törene katılım gerçekleştirmedi. Ödülü şarkı içerisinde imzası bulunmakta olan bir başka isim olarak öne çıkan Luis Resto kabul etmiş oldu.

Film Loverss içerisinde yer alan habere bakılırsa: Bu sabah saatlerine karşı Oscar Ödül Töreni esnasında çok büyük bir sürprize imza atıp sahneye çıkmış olan Eminem, Lose Yourself adlı şarkıyı tam tamına 17 seneden sonra sansürsüz bir biçimde okumuş oldu. Eminem’in sansürsüz bir şekilde okumuş olduğu şarkısının bazı kısımları Oscar Ödül Töreni’nin Amerika Birlik Devletleri’neki yayımcısı konumunda bulunan ABC kanalı tarafından biplenmiş oldu.