Denizli ilinde yer alan Servergazi Devlet Hastanesi içerisinde gece beyin ölümü gerçekleşmiş olan 2 tane kadından alınmış olan 6 tane organ, nakil beklemekte olan hastalara nakil edilecek.

Çardak ilçesi içerisinde yaşamını sürdüren ev kadını Ayni Sarı (66), geçtiğimiz 30 Aralık tarihinde, bilinç kaybından dolayı ilk önce Çardak Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Gerçekleştirilen ilk müdahaleden sonra Servergazi Devlet Hastanesi’ne sevk edilmiş olan Sarı’nın, beyin damarlarının tıkalı bir durumda bulunduğu tespit edildi. Yoğun Bakım Ünitesi’ne alınmış olan Sarı’nın, dün ise beyin ölümünün gerçekleştiği açıklandı. Ailesi ise, Sarı’nın organlarını bağışlama kararı aldı. İzmir ilinden gelmiş olan ekipler, Sarı’nın 2 tane böbrekle beraber karaciğerini aldı. Karaciğer ile birlikte 1 tane böbrek Ege Üniversitesi’nin Hastanesi’ne, öteki böbrekte İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne doğru yola çıktı.

Ailesinin, adının açıklanmasını istememiş olduğu 85 yaşında bulunan başka kadında geçtiğimiz 28 Aralık tarihinde ani bir bilinç kaybından dolayı Servergazi Devlet Hastanesinin Acil Servisi’ne kaldırıldı. Beyin kanaması geçirmiş olduğu tespit edilen yaşlı durumdaki kadın, yoğun bakım servisine alındı. Yapılmış olan müdahaleye karşın 6 gün sonrasında beyin ölümü gerçekleşmiş oldu. Ailesiyle yapılmış olan görüşmeler sonucunda organları bağışlanmış oldu. Ayni Sarı’nın organlarını almış olan aynı ekip, gece 2. bir ameliyata girip ismi açıklanmamış olan kadın hastanın da 2 tane böbreğiyle birlikte karaciğerini aldı. Alınmış olan organlar arasından karaciğer Ege Üniversitesi Hastanesi’ne, böbreklerde İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne hızlı bir şekilde ulaştırıldı. Alınmış olan organların uygun hastalara nakil edileceği ifade edildi. Denizli İl Sağlık Müdürü görevinde bulunan Uzman Doktor Berna Öztürk, yakınlarını yitirmiş olan ailelere ise başsağlığını diledi.