Denizli ilinin Buldan ilçesinde kestane hasadı sürüyor. İlçenin yüksek kesimleri içerisinde yer alan mahallelerde yaşamını sürdüren vatandaşların en önemli geçim kaynakları arasında yer alan kestane, kabuklarından ayrılmakta. Toplandıktan hemen sonra üstü örtülmüş olan ve birkaç ay boyunca beklemeye alınan kestanelerin harmanı yapılmakta. Geçmiş olduğu son aşamanın hemen sonrasında piyasaya sürülmüş olan kestanelerin fiyatıyla beraber rekoltesi de bu sene üreticinin yüzünü güldürmüş oluyor.

Buldan ilçesine bağlı bulunan Alandız Mahallesi içerisinde 150 ton olmak üzre bu sene ilçede 820 dönümlük bir alanda 700 tonluk kestane üretilmiş olduğu ifade edildi. Buldan ilçesinin 1.000 rakıma sahip mahallelerinde üretilmiş olan ve özellikle de kestane şekeri yapımında kullanılmakta bulunan kestaneler, iç piyasada gerçekleştiği gibi dış piyasada da çok fazla ilgi görmekte. Tadının kıvamının yanı sıra kalitesi ile birlikte de ilgi görmekte olan Buldan kestanesi, Suudi Arabistan ile birlikte Orta doğu ülkelerine ihraç edilmekte.

İlçe içerisinde kestane üretiminin 4 tane mahallede yapılmakta olduğunu ifade eden Buldan’ın Ziraat Odası Başkanı görevinde bulunan Muammer Al, kestane üretimi konusunda bölgenin coğrafi yapısının çok daha etkili olduğunu ifade etti. İlçe içerisinde 820 dönümlük bir alanda kestane üretimi bulunduğunu ifade eden Başkan Al, senelik 700 ton seviyelerinde bir kestane üretimi bulunduğunu belirtti.