2002 senesinin Türkiye ile birlikte Kainat güzeli seçilmiş olan Azra Akın, geçmiş olduğumuz gün Bakırköy ilçesinde yer alan kadın cezaevine özel bir ziyaret gerçekleştirdi. mahkum bir durumda bulunan kadınların cezaevi içerisinde doğum gerçekleştirmesi sebebiyle içeride büyümüş olan 40 tane çocuğu 1 gün süresince dışarıya çıkartmış oldu. Çocukların doyasıya eğlenmekte olduğu görüntüleri sosyal medya hesabı üzerinden paylaşmış olan Akın, yazmış olduğu notla da düşündürmüş oldu.

Akın, Instagram hesabı üzerinden örnek olabilecek bu girişimini ”Bu çocuklar cezaevleri içerisinde anneleriyle yaşamını sürdüren yavrularımız. Ne olur ise olsun sağlıklı bir şekilde büyümek tamamının en önemli bir hakkı. Anneleriyle birlikte babaları cezaevinde olduğundan dolayı bu yavruları hiç bir şekilde görmezden gelemeyiz. Öte yandan bu çocuklar anneleri ile beraber cezaevlerinde büyümek mecburiyetindeyseler şartlarının dışarda yer alan yaşıtlarından değişik olmadığından emin olmamız gerekiyor ki vicdanlarımız çok daha fazla rahat olabilsin.”

Sormayı talep ediyorum acaba bu söz konusu çocukların beslenmeleriyle birlikte sağlıkları ve eğitimleri hususunda her şey yolunda gidiyor mu?” ”Psikolojileri tam olarak nasıl? zira hiç bir şekilde unutmamakta gerekiyor ki sağlıklı şartlarda büyümemiş olan her bir çocuk vicdanlarımızda kapatması olanaklı durumda bulunmayan çok büyük bir yara şeklinde yaşayacaktır” ifadeleriyle bir not.