Çevre yatırımları ile birlikte örnek projelere imzasını atmayı başaran Denizli Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç bulunan bütün ilçeler içerisinde atık su arıtma tesislerini kurma çalışmalarını tüm hızı ile birlikte sürdürüyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı DESKİ bunun dahilinde başlamış olduğu Baklan Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaatı konusunda artık sona yaklaşmış bir durumda.

Denizli ilinin ”Büyükşehir” statüsünü kazanmasının hemen sonrasında kentin tamamında hizmet vermeye başlamış olan Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ile Kanalizasyon İdaresi (DESKİ)’nin Genel Müdürlüğü, Baklan ilçesi içerisinde kısa bir zaman önce başlamış olduğu atıksu arıtma tesisinin çalışmaları konusunda artık sona geldi.

Baklan Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’nin tam 7.865 kişilik toplamda bir kapasitesi bulunduğu açıkça ifade edilirken, 2 kademede bitirilecek evsel niteliğe sahip ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ayrıca günlük ortalama 1.400 metreküpten daha çok suyu arıtmış olacak. 5.500 metrekarelik bir alan içerisinde inşa edilmiş olan Baklan Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’nin, atık durumdaki suları sulama suyu standartlarını sağlayabilecek bir şekilde arıtacak olduğu da belirtildi. Atık suyun ise fiziksel arıtma ile birlikte ileri biyolojik arıtma ve de dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulacak olduğu hemen sonrasında ise bu atık sudan azot ile birlikte fosfor, organik karbon ve de zararlı organizmaların giderilmesi yapılıp deşarj edilecek olduğu da bildirildi.