Bit ile alakalı problem çocuklar üzerinde kaşıntının yanı sıra rahatsızlık hissinin daha da ilerisindeki sorunları da beraberinde getirmiş oluyor. Ebeveynlerden bazıları fark etmemiş olsa dahi çocuklar, arkadaşlarının bitlenmiş olduğunu fark etmesinden ve arkadaşları tarafından dışlanmaktan korktuğundan dolayı böyle bir şeyden psikolojik bir şekilde etkilenerek çeşitli travmalar da yaşayabilmekte.

Özellikle de ilköğretim çağında bulunan çocukların saçlarında çok sık bir şekilde görülmekte olan bit, saçlarda yaşamını sürdüren ve kafa derisinde yer alan kanla beslenmekte olan bir böcek çeşididir. Fazlasıyla hızlı bir şekilde bulaşma gösteren, montların yanı sıra şapka ya da atkılardan bile çok kolay bir şekilde saça geçebilmekte olan bit, saç derisi üzerinde dört haftaya kadar yaşamını sürdürebiliyor ve günlük olarak ortalama bir şekilde on adet sirke isimli yumurtalarından bırakmış oluyor.

Genel olarak kendisini kaşıntı ile belli etmekte olan bit problemi, çocukların psikolojilerini de etkilemiş oluyor. Çocuk hem kafasının üzerinde dolaşan böcekler olduğu şeklindeki bir düşünceyle korkuya kapılıyor hem ise bitlenmiş olduğunu duyan arkadaşlarının onunla dalga geçmeye başlamasından ve bundan dolayı da dışlanmaktan korkuya kapılıyor. Ebeveynler ise, bitle ilgili probleme çok hızlı bir şekilde etkili bir çözüm bulmaz ise bu vaziyet çocuk üzerinde adeta travmaya da sebep olabilmekte.