Denizli ili içerisinde devam eden yüzey araştırmaları esnasında 2 ila 9 milyon sene önce yaşamış oldukları konusunda tahminler bulunan 14 değişik hayvan çeşidine ait fosiller bulundu.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesinde Antropoloji Bölümünün Doktor Öğretim Üyesi görevinde bulunan Ahmet İhsan Aytek başkanlığı ile birlikte, Hitit Üniversitesi, Ankara Üniversitesi,
Paris Doğa Tarihi Müzesi, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ve de Çin Paleontoloji Enstitüsü içerisinden paleontolog ile birlikte paleoantropolog ve jeologların da yer aldığı 14 kişiden oluşan akademisyen ekip, Denizli ilinde geçmiş olduğumuz sene başladıkları yüzey araştırmalarını sürdürmekteler. Araştırmalar esnasında değişik bölgeler içerisinde 2 ila 9 milyon sene önce yaşamış oldukları konusunda tahminler bulunan 14 değişik hayvana ait fosiller bulundu.

2002 senesi içerisinde ekip üyeleri arasında yer alan Profesör Doktor Cihat Alçiçek’in tarafından ülkemizin ilk homo erectus fosilinin Denizli ili içerisinde bulunmuş olduğunu da anımsatan Aytek; ”Fosilin ise en azından 1,2 milyon sene önce yaşamış bir tane insana ait durumda bulunduğu ortaya çıkartılmıştı. Bunun üstüne çalışmalarımızı Denizli ili içerisinde daha da yoğunlaştırdık. Çalışmalara ise geçtiğimiz sene başladık. Bu yıl fazlasıyla verimli bir dönem geçirmiş olduk. Denizli ili içerisinde 14 tane değişik hayvana ait fosil kalıntılarına denk geldik. Bölgenin tarihini açık bir şekilde ortaya çıkartabilecek fazlasıyla önemli hayvan fosillerini bulduk.” ifadelerine yer verdi.