Denizli ilinde yer alan Sarayköy ilçesindeki Sazak Mahallesi’nde yer alanların 1982 senesinde heyelan tehlikesinden dolayı taşınmış olmaları sebebiyle boş kalan 60 haneden oluşan köyde Mehmet – Gülsüm Yılmaz çiftleri, 2,5 yaşında bulunan kızları ve 19 yaşında bulunan oğullarıyla beraber yaşamını sürdürüyor.

Sazak Dağı’nın yanında kurulmuş olan, Sazak Mahallesi’nde yaşamını sürdürenlerin 10 kilometrelik uzakta yer alan Büyük Menderes Nehri’nin yakın bölgesine taşınmasının ardından sonra boş kalmış olan ”eski Sazak”ı hiç bir şekilde bırakmayan Yılmaz ailesi, hayvancılık yapmaya devam ederek geçimini sağlamış oluyor.

İki odası bulunan toprak bir evde yaşamını sürdüren aile, elektrik konusundaki ihtiyaçlarını ise güneş panelinden temin etmekte, suyu ise traktörü kullanarak 10 kilometrelik uzak bir bölgeden getirmekte.

Hafta içerisinde bir gün ilçe merkezine gidip ihtiyaçlarını karşılamaya devam eden aile, köy üzerindeki yalnız yaşamlarından da fazlasıyla memnun.

Hayvancılık yapmış olduklarından dolayı eski köylerini bırakıp gitme konusunda bir isteklerinin olmadığını da açık bir şekilde ifade eden Yılmaz, yaşamakta oldukları yerde heyelan konusundaki tehlikenin az olduğunu da ifade etti..