TRT kanalında yer alan ”Sevda Kuşun Kanadında” adlı diziyi bırakarak ”Rüzgârın Kalbi” isimli dizide oynamaya başlamış olduğu ileri sürülerek dava açılmış olan oyunculardan Deniz Baysal 112.545 lira tutarında tazminat ile cezai şart parasını ödemesi için mahkûm edildi.

İstanbul 1. Fikri ile Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi içerisinde görülmüş olan davanın karar duruşması için taraf avukatları katılım gerçekleştirdi. Davacılardan Sonart Medya Yayıncılık Anonim Şirketi’nin avukatı görevindeki Orhan Kasap, ”Davalı durumdaki oyuncu Fox Tv kanalında Rüzgarın Kalbi adlı dizide bir anlaşma yapmıştır. Sözleşmeyi ise haksız bir şekilde feshetmiştir. Biz ise feshi kabul etmemiş olduğumuzu bildirmemize karşın davalı durumdaki oyuncu Fox Tv kanalındaki dizide oynamayı sürdürdü. Başrol oyuncusunun dizi içerisinden ayrılmasından dolayı müvekkil firma çok zor bir durumda kaldı. Yeni gelen başrol oyuncularından Murat Ünalmış ile birliktede uyumlu çalışılamadığı için Murat Ünalmış’ta senaryo gereğince dizide öldürülüp diziden ayrılması sağlanmış oldu. Müvekkil firmanın zararı ve de cezai şart alacağı doğmuş durumdadır” ifadelerine yer verdi.

Deniz Baysal’ın avukatı görevindeki Aydın Kurban ise, ”Müvekkilimin bölüm başına alacak olduğu ücreti 8.000 lira tutarındadır. 50.000 dolar tutarındaki cezai şart parası ise kanun hükümlerine aykırı bir durumdadır. Müvekkilim tam 6 bölüm boyunca oynamış ve sonrasında ise diziden ayrılmıştır. Dizi ise müvekkilim ayrılma kararı aldıktan sonra 31 bölüm daha sürmüştür. Tazminat ile cezai şart hiç bir şekilde oluşmamıştır. Dava red edilsin” ifadelerine yer verdi.

Davayı bir karara bağlamış olan mahkeme, 50.000 dolar tutarındaki cezai şartta dahil olmak üzre toplam 260.000 lira tutarındaki bir dava açmış olan Sonart Medya Yayıncılık Anonim Şirketi’ni haklı buldu. Davayı kısmi bir şekilde kabul etmiş olan mahkeme, 50.000 dolar tutarındaki cezai şart parası içerisinde %50 oranında bir hakkaniyet indirimine gidip Deniz Baysal’ın 74.545 lira tutarındaki cezai şart ödemesi yapacağı parasını 7 Ağustos 2016 tarihi itibariyle faiziyle ödeme yapmasına karar verdi. Aynı biçimde mahkeme Deniz Baysal’ın 28.000 lira tutarındaki maddi tazminat ve de 10.000 lira tutarındaki manevi tazminatın ise faiziyle beraber ödemesi için karar verdi. Deniz Baysal’ın toplam olarak 112.545 lira tutarındaki cezai şartla birlikte tazminat ödemesi yapmasına karar verildi.