Denizli ilindeki SGK İl Müdür Vekili görevinde bulunan Mehmet Baltacı, yapmış olduğu açıklamada kayıt dışı olarak gerçekleşen istihdamın %52 seviyelerine tespit edildiği Denizli ilinde, gerçekleştirilen özel çalışmalar sayesinde %33 seviyelerine kadar gerilemiş olduğunu ifade ederek kent içerisinde yer alan sigortalı personel sayısının 2019 senesinin Eylül ayından itibaren 300.420 tane olarak açıklandığını ve bunlar arasından 78.000 tanesinin de kadın olduğunu ifade etti

SGK’da İl Müdür Vekili görevinde bulunan Mehmet Baltacı, gerçekleştirmiş olduğu bir basın toplantısı esnasında kent içerisindeki sigortalılık seviyesine yönelik bir takım açıklamalar gerçekleştirdi. Sigortalı çalışma ile beraber kayıt dışıyla mücadele etmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmış olan Baltacı, insanların yaşamları süresince hastalıkların yanı sıra meslek hastalığı, iş kazası, işsizlik, analık, malullük, ölüm riskleri ve yaşlılıkla karşı karşıya bir durumdadır. Söz onusu bu risklere karşı kendisini çok daha güvende hissetme konusunda isteklerinin olduğuna da vurgu yaptı.

Sigortalı olarak çalışmanın her bir kişinin hakkı olduğuna vurgu yapan Baltacı açıklamasında; ”Sigortalı bir durumda bulunmak, kişilerin hiç bir şekilde devredilemez, vazgeçilemez ve şahısların isteklerine bırakılamayacak ”Anayasal” ve özel bir haktır. İşveren kişiler çalıştırmış oldukları işçilerin işe girişleriyle alakalı bildirgeleri yasal zamanı içinde SGK’ya ileterek, personellerini sosyal güvence dahiline almış bulunurlar. Şahısların sosyal güvencelerinin sağlanıp sağlanmamış olduğunu kontrol ile birlikte takip etmeyle alakalı görev kanunlarla beraber kurumumuza verilmiş durumdadır. Kurumumuz ise büyün çalışan personellerin işverenleri tarafından sigorta kayıtlarının yaptırılıp yaptırılmamış olduğunu kontrol etme ile mükellef bir durumdadır” ifadeleriyle konuşma yaptı.