Denizli Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma sistemi içerisinde Türkiye’ye örnek olabilecek yeni bir tane uygulamayı daha başlatmış oldu. Daha öncesinde masa üstü veyahut mobil iletişim araçları içerisinden belediye otobüslerinin anlık bir şekilde konum bilgileriyle beraber, otobüs hareket saatleri benzerindeki pek çok bilgiye hemen ulaşabilme imkanı Denizlililer 2019 senesinin ilk günü itibariyle Akıllı Durak Bilgi Sistemi isimli uygulamasını da kullanmaya başlamış oldu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde yer alan Bilgi İşlem Dairesinin Başkanlığı tarafından geliştirmesi yapılan bu Akıllı Durak Bilgi Sistemi, Ulaşım Portalı isimli uygulama üstünden çalışabilmekte. Ulaşım Portalı isimli uygulama içerisine ilave edilen Akıllı Durak özelliğiyle birlikte vatandaşlar mobil cihazlarıyla otobüs duraklarına geldikleri zaman yer aldıkları duraktan geçiş yapacak bütün hat otobüslerinin kaç dakika sonrasında oraya ulaşacağı bilgisine saniyesi saniyesine ulaşabilmekte.

Otobüslerdeki anlık konum bilgileriyle entegre bir şekile çalışmakta olan bu sistem masaüstü bilgisayarların yanı sıra mobil cihazlar üstünden de çalışmakta. Uygulamayla birlikte istenilmekte olan herhangi bir tane duraktan geçiş yapacak otobüsün kaç dakika sonrasında o durakta yer alacağı da interaktif bir şekilde saniyesi saniyesine öğrenilebilmekte. İlk önce test şeklinde kullanılmaya başlanmış olan Akıllı Durak Bilgisi Sistemine Denizli Ulaşım Portalı üzerinden veyahut Denizli Büyükşehir Belediyesine ait olan mobil uygulama üstünden kolay bir şekilde ulaşılabilmekte. Bir zaman geçtikten sonra da yoğun bir şekilde kullanılan otobüs duraklarının bazılarına, özel panellerin yerleştirilecek olduğu, vatandaşların ise otobüslerinin geliş saatlerini bu paneller üzerinden de takip edecek olduğu açık bir şekilde ifade edildi.