Denizli ili içerisinde Karadeniz kültürünü tanıtabilmek maksadıyla gerçekleştirilen ”8. Hamsi Şöleni”ne karılmış olan 10.000 kişi için tam tamına 5 ton hamsi pişirilip ikram edilmiş oldu.

Denizli’nin Karadenizliler Derneği (DEKAD)’nin Denizli Büyükşehir Belediyesi desteğiyle düzenlemiş olduğu 8. Hamsi Şöleni, kent içerisinde yaşamını sürdüren Karadenizliler ve çevre illerden gelmiş olan misafirlerin katılımlarıyla İncilipınar Parkı içerisinde yapıldı.

Şölen maksadıyla Ordu ilinin Perşembe ilçesinden getirtilmiş olan 10 ton hamsi dev boyutlardaki mangallarda pişirildi. Etkinlik esnasında, hamsi ile birlikte, konuklara 800 kilogramlık bir marul ve yaklaşık olarak yarım ton soğan ile hazırlanmış bir salata da ikram edildi.

Yöresel kıyafetleri ile horon oynamış olan Karadenizliler, tulum ile kemençenin eşliğinde Karadeniz şarkılarını söyleyip doyasıya bir şekilde eğlendi. AK Parti’nin Grup Başkanvekili ve Denizli’nin Milletvekili görevinde bulunan Özkan, gazetecilere gerçekleştirdiği açıklaması içerisinde, düzenledikleri şölenler sayesinde kültürlerini yaşatmakta olduklarını da belirtti.

Özkan açıklamasında; ”Karadeniz’in kültürü, milliyeti ile birlikte dinine, bayrağına, vatanına ve de devletine bağlılığıyla birlikte sürekli ön planda olmuştur. Biz tüm farklılıklarımız ile kültürel zenginliklerimizle hep beraber Türkiye olacağız. Bugün yaşamış olduğumuz bu güzelliği sürdürmeyi de ümit ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

DEKAD’ın Başkanı görevinde bulunan Birol Konak ise amaçlarının Karadeniz insanına sıla hasretini giderebilmek olduğunu açık bir şekilde ifade etti.