Elazığ ili içerisinde ardımızda bırakmış olduğumuz pazar gününde gerçekleşen depremin sonrasında akşam saatlerine doğru gökyüzünde meydana gelen beyaz bir halka vatandaşları çok fazla tedirgin etti. Pek çok farklı ilde objektiflere yakalanmış olan ”ay halkası” konusunda çok önemli açıklamalarda bulunan Fırat Üniversitesinin Rektörü görevinde bulunan Profesör Doktor Fahrettin Göktaş, görülmüş olan halkanın bu mevsimlerde gökyüzünde meydana gelen buz kristalleri olduğunu ifade etti..

Ardımızda bırakmış olduğumuz Pazar gününde Kandilli Rasathanesi üzerinde yer alan verilere bakılırsa Elazığ ilinde gerçekleşen 5,6 büyüklüğüne sahip depremin hemen sonrasında akşam saatlerine doğru gökyüzünde meydana gelen ay halkasından vatandaşlar tedirgin olmaya başladı.

Konuyla alakalı bir şekilde açıklamalarda bulunan Fırat Üniversitesinin Rektörü görevinde bulunan Profesör Doktor Fahrettin Göktaş ise yapmış olduğu açıklamada, halkanın gökyüzünde meydana gelen buz kristalleri olduğunu açık bir şekilde ifade etti. Yüksek bölgeler üzerinde altıgen şekline sahip olan buz kristallerinin görülmüş olan bu ışığın halka şeklinde görülmesini sağladığını da açık bir şekilde paylaşan Göktaş sonrasında ise; bunun bilimsel bir şekilde ‘Ay Halkası’ olarak isimlendirilmiş olduğunu da sözlerine ekledi.

Söz konusu bu doğa olayının Adana ilinin yanı sıra Kayseri ili ile birlikte Diyarbakır ili, Van ili, Adıyaman ili ve Siirt ilinde de görülmüş olduğu ifade edildi..