Yunus Emre Enstitüsü tarafından, Türkiye ile Romanya arasında yer alan diplomatik ilişkilerin 140. senesinden dolayı Ekim ayı içerisinde Köstence’de düzenlenen ”Dostluk Konseri” bu kez ise Türkiye içerisinde yapıldı. İzmir Devlet Opera ile Balesi’yle beraber Romanya – Köstence Devlet Opera ile Balesi iş birlikleriyle, 1 Aralık Cumartesi gününde İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi içerisinde gerçekleştirilen bu özel etkinlik kapsamında, Türk ile Rumen bestecilere ait eserler seslendirilmiş oldu.

Misafir Rumen Şef olan Vladimir Lungu yönetimi ile sahnelenmiş olan konser esnasında, sopranolar Aytül Büyüksaraç, Nicoleta Ardelean, Burçin Savigne, Laura Eftimie ile Daniela Vladescu; tenorlar ise Aydın Uştuk, Razvan Sararu ve baritonda Cengiz Sayın üstün seviyedeki performanslarıyla adeta kulakların paslarını sildi.

İlk kısmı Türk Dansı ile başlamış olan konser esnasında Efem ile birlikte Köroğlu, Çökertme ve de Memleketim benzerindeki Türk halk müziğinin önde gelen eserlerinin yanında Bırak Şarkı Söyleyeyim ve de Tuna’nın Dalgaları benzerindeki operetlerden çeşitli kesitler ise eğlenceli sahneleriyle gözleri doldurdu. Türk ile Rumen sanatçıların yapmış oldukları dans gösterilerinin de bulunduğu gecede izleyenleri büyülemiş olan sanatçılar, İzmir halkıyla birlikte sanatseverler tarafından ayakta alkışlandılar.

2 ülke de diplomatik durumdaki ilişkilerin 140. senesi etkinlikleri dahilinde daha öncesinde 26 Ekim tarihinde Romanya’da yer alan Köstence kentinde gerçekleştirilen konser programının İzmir ilinde gerçekleşmiş olan Türkiye etkinliği, plaketlerle birlikte çiçek takdimiyle sona erdi.