Usta oyunculardan Nejat Uygur’un oğlu olan Süha Uygur, Instagram hesabı üzerinden Türk tiyatrosunun en sevilen isimleri arasında yer alan Ercüment Doğan’ın yaşamını yitirmiş olduğu açıklamasında bulundu.

Çiçek Taksi dizisinin yanı sıra 7 Numara dizisi ve Ekmek Teknesi dizisi gibi efsane hale gelen dizilerde rol almış bulunan Ercüment Doğan, 55 yaşındayken yaşama gözlerini kapattı. Acı haberin paylaşımını yapan Süha Uygur da yapmış olduğu paylaşım üzerinde; ”Tiyatro sanatçılarından 35 senelik arkadaşım Ercüment Doğan’ı kaybetmiş durumdayız… Cenazesi ise 5 Ocak Pazar gününde öğlen saatinde Yalova Çiftlikköy ilçesinde yer alan İlyasköy içinde yer alan camiden kalkacak.. bütün sevdikleri ile birlikte sanatçı arkadaşlarımıza duyurulur. Herkesin başı sağ olsun.’ ifadelerine yer verdi.

Ercüment Doğan Kim?

Ercüment Doğan, 1965 senesi içerisinde İstanbul ilinde gözlerini dünyaya açtı. 1989 senesi içerisinde kurmuş olduğu 5 Taş Çocuk Tiyatrosuyla birlikte hem oyunculuğa hem ise prodüktörlüğe başlamıştı. Büyük bir emek verip başlamış olduğu oyunlarını Anadolu’nun nerdeyse bütün şehirlerinde sergilemiş oldu. Bunla da yetinmemiş olan Doğan, oyunlarını yurt dışındaki ülkelerde de sergilemiş oldu.

1998 senesi içerisinde sanat yönetmeni bulunduğu Bahçelievler Kültür Merkezi ismini Tiyatro severlere duyurabilmek ve İstanbul iline çok daha yeni bir Tiyatro salonu kazandırabilmek amacıyla kolları sıvamaya başlayan Ercüment Doğan, ‘Annem 40 yaşında Babaannem 20′ isimli oyun üzerinde öküz Behçet ile birlikte yavru Şakir, Bahri BEYAT’ tarafından sahneye konulan ‘Laçka’ isimli oyun üzerinde Aşçıbaşı Yaşar, Çetin AKÇAN tarafından sahneye koyulan ‘Gel de Çık İşin İçinden’ isimli oyun üzerinde George Pigdon, ‘Şaşkın Koca’ isimli oyun üzerinde Haldun Dandun, ‘Hanımlar & Beyler’ isimli oyun üzerinde de tam tamına yedi tane değişik karakteri canlandırmış usta bir oyuncudur.