Siber güvenlik araştırmacılarından bir tanesi, Facebook platformu üzerinde bulunan ve Instagram kullanan herlesin kişisel bilgilerinin ortaya çıkmasına neden olan çok önemli bir hata keşfetmiş bir durumda. Söz konusu bu hata, Facebook şirketine raporlanmasının çok kısa bir zamanın ardından kapatılmış oldu.

Çok iyi bir tane araştırmacı, Instagram kullanıcı olan herkesin e-mail adreslerininin yanı sıra doğum tarihlerini açık bir şekilde ortaya çıkartmakta olan bir Facebook hatası keşfetmiş durumda.

Instagram hesabı oluşturma amacıyla kayıt olduğunuz zaman e-mail adresinin yanı sıra doğum tarihi benzerindeki çok önemli kişisel verilerin gizli kalacak olduğu taahhüt edilmekte fakat güvenlik araştırmacılarından bir tanesi olarak öne çıkan Saugat Pokharel, bilgisayar korsanlarının Instagram kullanan herkesin kişisel bilgilerine çok basit bir şekilde erişebilecek olduğu bir güvenlik açığı keşfetmiş durumda.

E-mail adresinin yanı sıra doğum tarihi benzerindeki kişisel bilgilere erişim sağlamakta bulunan söz konusu bu açık, Facebook adlı platforma bildirilmesinin ardından kapatılmış oldu. Aslında Digital Information World platformu üzerinde yer almış olan habere bakılırsa Facebook adlı platformun test etmiş olduğu deneysel özelliklerden yararlanılıp bir takım işletme hesaplarına erişilmiş oldu.

Pokharel’e bakılırsa Facebook adlı platformun üstünde çalışmakta olduğu deneysel özelliklerden bazıları, böyle bir hatanın ortaya çıkmasına neden olmuş durumda. Bu söz konusu hata daha sonrasında giderilmiş olsa da deneysel özelliklere erişimi olan söz konusu işletme hesaplarına açık bir durumda.