Macaristan’da yer alan başkent Budapeşte’ye gitmiş olan Rus asıllı piyanistlerden Elina Valiyeva, kiralamış olduğu daire içerisinde gaz sızıntısı sebebiyle yaşamını yitirdi. Elina’nın cansız bedeni ise ismi konusunda bir açıklama yapılmayan erkek arkadaşı tarafından bulunmuş oldu. Gazdan etkilendiği konusunda bir bilgiye ulaşılan erkek arkadaşının da hızlı bir şekilde hastaneye kaldırılıp tedavi altına alınmış olduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu konusunda bir bilgi aktarıldı.

Ölümü soruşturmaya başlayan polis ekipleri ise, piyanistin yaşamını yitirmesine banyoda sızmış olan gizli gazın neden olduğu ihtimalinin fazlasıyla yüksek bir durumda bulunduğunu ifade etti. Yaşamını yitirmiş olan genç piyanistin hocası da, facebook hesabı üzerinden yapmış olduğu özel bir açıklama içerisinde Elina’nın fazlasıyla başarılı bir öğrencilik geçirmiş olduğunuz kariyeri yükselmeye başlamış olduğu esnada böyle bir şeyin gerçekleşmesinin kendilerini çok fazla üzmüş olduğunu ifade etti. Elina, 2020 senesinin mart ayı içerisinde Japonya’da özel bir konser vermeyi planlamaktaydı.

Moskova’da yer alan Çaykovskiy Devlet Konservatuarından mezun olduğu bilgisine ulaşılan Valiyeva, Rusya Kültür Bakanlığı’nın yanı sıra Rusya Kültür Fonu ve ayrıca Belarus Devlet Başkanlığı ile birlikte ”Yeni İsimler” Uluslararası Yardım Fonu’nun Uluslararası Yardım Programı’yla beraber ”Yetenekli Çocuklar’ Fonu burslarının da sahibi konumundaydı.