Halk Eğitim Merkezileri açılmış olduğu günden bu zamana kadar mesleki ile birlikte teknik eğitim görme konusunda imkan bulmayı başaramamış veyahut eksik bir şekilde eğitim almış bulunan insanları mesleğe hazırlayabilmek, iş konusunda alışkanlıklar kazandırabilmek, onları pasif bir durumdaki tüketicilikten aktif bir şekilde üretici konumuna getirebilmek, bir iş yeri içerisinde çalışabiliyor olması, kendi işini kurabileceği çok önemli bilgi ve beceriye kavuşturabilmek maksadıyla kurslar düzenlemekte. Öte yandan düzenlemiş oldukları sanatsal kurslardan dolayı da toplumun kültür düzeyini hızlı bir şekilde yükseltebilmek, insanların sosyal ile birlikte kültürel gelişimini destekleyebilmek, kültürel bir durumdaki değerleri koruyup yaygınlaştırmayı amaç edinmiş durumda.

Bunun dahilinde de Sarayköy Halk Eğitim Merkezi pek çok farklı kursa ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sarayköy Kaymakamlığı’nın mevcut durumdaki koordinesi ile birlikte; kurslardan bazıları Sarayköy Belediyesi’nin yanı sıra ilçede yer alan sivil toplum kuruluşları ile birlikte Sarayköy Açık Cezaevi ve İş Kur iş birliğiyle gerçekleştirmeye devam eden Sarayköy Halk Eğitim Merkezi tam tamına 7.375 tane kursiyer sayısıyla birlikte Sarayköy ilçesinde yer alan nüfusun %24’lük bir oranıyla çok büyük bir kesime hitap etmeyi sürdürmekte.

Sarayköy Halk Eğitim Merkezi’nin başka bir özelliği de kurs saatlerini çalışmakta olanların yanı sıra öğrenim gören ve ev hanımlarına göre şekillendirmiş olması. Burda verilmekte olan kursların 2020 senesinde de süreceği bilgisine ulaşıldı.