Dünya çapında ünlü sanatçılardan Michael Jackson ile birlikte Whitney Houston’la çok uzun bir süre boyunca aynı sahneyi paylaşarak ün kazanan Amerika Birleşik Devletleri soul rock müzik sanatçılarından Della Miles, Konya Valiliği’nin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yanı sıra Uluslararası Mevlana Vakfı’nın bir davetlisi şeklinde, Konya ilinde gerçekleştirilen Mevlana’nın 746. Vuslat Yıl Dönümü anma etkinliğine misafir sanatçı olarak katılım gerçekleştirdi.

Geçmiş olduğumuz Konya Mevlana Kültür Merkezinde yer alan Sultan Veled Salonu içerisinde saatler 14:00’ü gösterirken başlamış olan tören esnasında Miles, Uluslararası Mevlana Vakfı Korosu’yla beraber sahne alarak; hoşgörünün yanı sıra barış ile birlikte kardeşlik amacıyla Türkçe dilinde bir ilahi söyledi. Geçmiş olduğumuz sene Müslüman olduğu bilinen ve geçmiş olduğumuz Eylül ayı içerisinde Konya’ya giderek, burda ilahi öğrenebilmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiren Miles, Yusuf İslam’ın olan ”Bismillah” ile birlikte ”Mustafa” adına sahip ilahileri seslendirmiş oldu.

Miles, söz konusu bu programın hemen sonrasında yapmış olduğu açıklama içerisinde, ilahi okumuş olmanın kendisi açısından çok daha değişik bir stil olduğunu açıkça ifade ederek; ”Kağıt üstünde çok basit görünüyor olsa bile zordu. Burda bulunmaktan çok mutluyum. Burası da bundan böyle benim bir evim oldu” ifadelerine yer verdi. Mevlana’nın 22. göbekten torunu olduğu bilinen Esin Çelebi ise Miles’in söz konusu bu anma törenine katılım gerçekleştirerek, ilahi okumasından dolayı mutlu bir durumda bulunduklarını ifade etti..