Denizli ilinde yer alan Babadağ ilçesi içerisinde, ortalama bir şekilde 2.000 metre yüksekliği bulunan rüzgar enerji santrali için, kar yağışının yolu kapatmış olmasından dolayı üç gün boyunca mahsur kaldığı öğrenilen iki tane görevli, 16 saat devam eden çalışma ile kurtarılmış oldu.

Babadağ ilçesindeki ortalama 2.000 metrelik yükseliğe sahip rüzgar enerji santrali içerisinde görev yapmaya devam eden Güven Aytar ile birlikte Serdar Yıldız isimli personeller, tam üç gün öncesinde yoğun bir şekilde kar yağışının yolu ulaşıma kapatmış olmasından dolayı burda mahsur kaldı.

Yiyecekleri de tamamen tükenen Aytar ile birlikte Yıldız, iki gün boyunca bekledikten hemen sonrasında 112’yi aradı ve yardım talep etti. İhbarda bulunulmasının sonrasında söz konusu bu bölgeye Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde görevli olan iş makinelerinin yanı sıra İtfaiye Daire Başkanlığı’nda görevli olan arama ve kurtarma ekibiyle birlikte Denizli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD)’nde görevli olan ekipler sevk edildi.

Arama kurtarmayla ilgili de çalışmalar başlatıldı. Fakat görevli olan ekipler, yoğun bir durumdaki kar yağışının yanı sıra tipiden dolayı bölgeye ulaşım sağlayamadı. Bunun sonrasında ise ekipler, Aydın ilinde yer alan Karacasu ilçesine gidip söz konusu bölgeye burdan çıkmayı denedi. İlk önce iş makineleri bazı yerlerde boyu ortalama bir şekilde 2 metreye ulaşan yolda, kar temizlemeyle ilgili çalışmalar yaptı. İş makinalarını ise AFAD ile birlikte itfaiyenin arama ve kurtarma ekipleri takip etmeyi sürdürdü. Bu şekilde ise iki tane görevlinin mahsur kalmış olduğu Demirli bölgesine ulaşılarak ikili başarılı bir şekilde kurtarılmış oldu. 16 saat boyunca devam eden kurtarma çalışmasından sonra Güven Aytar ile birlikte Serdar Yıldız, sağlık kontrollerinden geçirilmiş oldu. Personellerin sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisine de ulaşıldı.