2020 senesi, dijital bir durumdaki hizmetlerin yanı sıra altyapının ne kadar önemli olduğunu ve değerini hiç bir şekilde benzeri görülmemiş bir biçimde ortaya çıkartmış oldu. Uzaktan çalışma stilinin yükselişinin yanı sıra tüketici alışkanlıklarında görülmeye başlanan küresel değişimden, internet eğlencesiyle alakalı hizmetlerin elde etmiş olduğu çok büyük kârlara kadar bağlantılı durumda bulunan altyapının toplumun günlük işleyişi konusunda ne denli önemli bir hale gelmiş olduğuna şahit olmaktayız.

Pekala tüm bunlar mahremiyetle ilgili tam olarak ne anlama gelmekte? Kaspersky şirketi de, 2020 senesinde insanların dijital hizmetlere erişimlerinin yanı sıra kolaylık sağlama karşılığında mahremiyetlerini takas etme noktası üzerinde talep ve davranışlarının değişmiş olduğunu tespit etmiş durumda. Kaspersky şirketi, 2021 senesine yönelik gizlilik perspektifinden bir takım öngörülerini paylaşmış oldu:

Akıllı sağlık cihazlarını üretenler giderek daha da farklı veriler toplamaya başlayacak ve bu verileri de farklı şekillerde kullanıyor olacak.

Kalp atış hızıyla alakalı monitörlerin yanı sıra adım sayaçları, en ucuz durumda bulunan akıllı sağlık bandı modelleri üzerinde dahi standart bir şekilde sunulmakta. Bunla beraber daha çok giyilebilir özelliğe sahip olan cihaz, beraberine bir oksimetrenin yanı sıra hatta EKG ölçüm fonksiyonuyla gelip muhtemel bir durumdaki kalp atış hızı problemlerini sağlığınız üstünde olumsuz bir etkiye sebep olmadan ilk olarak tespit edebilmenizde yardımcı olmakta. Kaspersky şirketi de, sırada yer alan en muhtemel adayların ilk sırasında vücut ısısı olacağını düşünmekte.