Pasifik Okyanusu üzerinde yer alan ada ülkelerinden Japonya içerisine ani bir şekilde bastıran kar yağışından dolayı Tokyo -Niigata arasında kullanılan otoyolun kapandığı ve 1.000 taneden çok sürücünün trafikte mahsur kalmış olduğu açıklaması yapıldı. 15 kilometrelik uzunluğu aşan kuyruk üzerindeki zorlu bekleyiş ise ortalama kırk saate kadar ulaştı.

Japonya’da yer alan medyanın yayınladığı haberlere bakılırsa kar yağışı aslında Çarşamba gününde başladı. Kyodo ismine sahip haber ajansı, hala söz konusu otoyol üzerinde 670 tane arabanın kurtarılamamış olduğunu ve görevli ekiplerin zamana karşı çok önemli bir yarış vermekte olduğunu ifade ediyor. 15 kilometrelik bir uzunluğu geçen kuyruk üzerinde sürücülerden bazıları kırk saat boyunca arabalarında beklemiş oldu. Mahsur kaldığı açıklanan şoförler için sivil savunma personelleri yiyeceğin yanı sıra battaniye ile birlikte benzin dağıtımı gerçekleştirdi. Sürücülerden bazıları yolun trafiğe açılması hususundaki çalışmalar esnasında kendilerine herhangi bir şekilde bilgi aktarılmadığından yakınmış oldu.

Kyodo haber ajansı ekiplerine konuşma gerçekleştiren şoförlerden bir tanesi de Tokyo üzerinden Niigata kentinde yer alan evine gitme esnasında trafikte mahsur kalmış olduğunu ve kaygılandığından dolayı da hiç uyumadığını ifade etti. Japonya’da yayın yapmaya devam eden NHK adlı kanal, üç günlük zaman içinde kar kalınlığının tam olarak iki metreye kadar ulaşmış olduğu bölge üzerinde 10.000 taneden çok evin de elektriksiz kalmış olduğu duyurusunda bulundu.