Koronavirüsle alakalı salgından dolayı evlere kapanacak olduğumuz bir yılbaşına yalnızca saatler kalmış durumda. Milyonlarca insan karşı yağışının hakim durumda bulunacağı yılbaşının hayalini kurmaya başlamışken Meteoroloji tarafından yapılmış olan açıklamalar bayağı şaşırtıcı durumda. Kentlerin bazılarında hava sıcaklıkları yirmi dereceyi bile geçecek, ilkbahar havasındaymış gibi bir yılbaşı yaşanmış olacak.

Ülkemiz çok uzun bir zamandan beri mevsim normallerinin üstünde sıcaklıkları yaşamaya devam ediyor. Aralık ayının son günlerinde olmamıza karşın birkaç tane yüksek bölgede yer alan kentimiz haricinde kar yaşamı hiç bir şekilde etkilemiş değil. Her sene yeni seneyle alakalı programlarını yapma esnasında hava durumunu yakından takip ederek ona göre önlem alan vatandaşlar bu yıl evlerinde olacak fakat havalar ise daha önceki senelere bakıldığı zaman biraz daha değişik olacak.

Akdeniz kıyılarımızın yanı sıra Çukurova ilçesi içerisinde 31 Aralık tarihinde hava sıcaklıkları tam olarak yirmi dereceyi aşmış olacak. Ege kıyılarının yanı sıra Marmara Bölgesinin bazı yerleri yağış alacak olsa da hava sıcaklığı 14 derecenin altına hiç bir şekilde düşmeyecek. Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan yüksek kentlerimizde gece olduğu zaman sıcaklıklar sıfırın fazlasıyla altına düşse bile mevsim normallerinin üstünde olacak. Ağrı ili içerisinde gece saatlerine doğru da -19 derecelik bir hava hakim olacak.

Küresel bir durumdaki tahmin sistemlerine şöyle bir bakılırsa kış bizim ülkemizi yeni senenin ilk haftasının sonrasında daha çok etkilemeye başlamış olacak. 10 Ocak tarihi içerisinde de ülkemize çok daha yeni bir soğuk hava dalgası girmiş olacak.