Denizli ili içerisinde, Çevre ile Şehircilik Bakanlığının tarafından yaşama geçirilmiş olan ”ücretli poşet uygulaması” dahilinde market alışverişleri esnasına plastik poşetlerin 25 kuruş tutarında satılması işlemine dün başlandı. Uygulamayı bazıları eleştirirken, bazılar tarafından da olumlu bir şekilde karşılandı.

Çevre ile Şehircilik Bakanlığının tarafından gerçekleştirilmekte olan düzenleme sayesinde, manav ile birlikte şarküteri ve de ekmek reyonları haricindeki alışverişlerde plastik durumdaki poşetlerin 25 kuruş tutarından satılması uygulaması bugün resmi bir şekilde başladı. Marketlerde çalışmakta olan görevliler, alışveriş yapmakta bulunanları ücretli poşet uygulaması hususunda bilgilendirdi. Yeni gelen uygulama bazılarının tepkisini çekerken bazılarının da desteğini almış oldu.

Bazı vatandaşlar, markete bez torbalarını alıp giderken, bazıları da 25 kuruşluk ücret ödeyerek plastik poşet aldı ve alışverişini tamamlamış oldu. Markete gelmiş olan müşterilerin bazılarının da almış olduklarını poşete koymanın yerine elinde taşıtıp ayrılması dikkatleri çekmiş oldu.

Market içerisinde kasiyer pozisyonunda çalışmakta olan Ahmet Daltar, müşterilerin bir kısmının yeni gelmiş olan bu uygulamadan tamamen habersiz olduklarını da ifade ederek; ”Müşterilerimizin bir kısmı elinde poşet ile birlikte markete geldi. Bir kısmı da almış olduklarını kucağına doldurarak gitti. Ancak genel bir şekilde uygulamaya herkesin olumlu bie biçimde bakmış olduğunu gözlemledik” ifadelerine yer verdi.