Dünya üzerinde yalnızca Denizli’nin Çameli ilçesinde yetişen yeni bitki türü bulundu. Bulunan bitkinin Türkçe adı ‘ Denizli Yünlügelini’ olarak kayıtlara geçti. Keşfedilen yeni btkinin formu tarantula örümceğini andırıyor.

Doç.Dr Hasan Yıldırım, Orman mühendisi olan Rasim Çetiner’in kendisine yolladığı, başka bir Yünlügelin çeşidi olan Rindera fotoğrafından esinlenerek yeni bir bitki çeşidi buldu. Bu bitki türü sadece Denizli’nin Çameli ilçesinde yetişiyor. Hasan Yıldırım’ın bulduğu yeni bitki çeşidi, bilim literatürüne girdi.

Yapılan incelemelere göre bitki dünya üzerinde sadece Denizli’de bulunuyor. Bu nedenle isim hakkı da bize ait. Bitkiyi keşfeden Rasim Çenter’den izler bulunan bir isim bilim literatürüne kazandırıldı. Bu isim; ‘Rindera cetineri’.

Yünlügelini Bitkisi Ne İşe Yarıyor?

Yünlügelini bitkisinin dünya üzerinde 25 türü bulunuyor. Fakat ülkemizde 5 türü mevcut. Keşfedilen ‘Denizli Yünlügelini’ torosların zirvesinde bulunuyor.

Bu bitkilerden alınan kimyasallar ile ‘alkaloid’ adı verilen çalışmalarda kullanılıyor. İçerisinde ‘naftakinon’ adı verilen maddeler bulunuyor. Bu maddeler kanser hücresi hatları için çok önemli. Kanser hücresi hatlarını öldürücü etkisi bulunuyor.

Öldürücü kanser hastalığına bir nebzede olsa iyi gelebilecek bu bitkinin popülasyonuna zarar verilmemeye çalışıyor. Özellikle bulunan bölgede koruma altına alınması dahi planlanlanıyor. Bitkinin, başka bir faydası olup olmadığı da araştırılıyor.

Çalışmalarından dolayı Doç. Dr. Yıldırım’ı tebrik eden Rektör Prof. Dr. Budak, icraa edilen bu çalışmalara maddi ve manevi destek vereceğini de belirtti.