İspanya içerisinde mali savcılık, Kolombiya asıllı şarkıcılardan Shakira’nın hakkında 14,5 milyon euro vergi kaçırmış olduğu suçlaması ile Barcelona’nın Esplugues de Llobregat ilçesinde yer alan mahkemeye dava açma başvurusunu gerçekleştirdi.

Savcılığın sunmuş olduğu iddianame içerisinde, Kolombiya asıllı şarkıcı, İspanya içerisinde vergi ödememek amacıyla oturumunu Bahama Adaları’nda göstermek ile 2012 ila 2014 senelerinde toplam 6 tane mali suç işleyip 14,5 milyon euro tutarında vergi kaçırmak ile suçlandı.

Savcılığa kalır ise, 2012 ila 2014 seneleri içerisinde Barcelona asıllı futbolculardan Gerard Pique ile birlikteliğinden ötürü İspanya’da yaşamını sürdürdüğü ve Esplugues de Llobregat’ta ev satın almış olduğu konusunda tespitler bulunan Shakira’nın bu ülke içerisinde de vergi ödemesi yapması gerekli.

İspanyanın yasalarına bakılır ise 6 aydan daha çok İspanya’da kalmış olan bir vatandaş, vergi mükellefi sayılmakta. Mali savcılık aynı zaman içerisinde, hayali firma kurup vergi kaçırmasına yardımcı bulunduğu iddiası ile Shakira’nın New York’ta yer alan avukatı ile ilgili de suçlamada bulundu.

41 yaşında bulunan Kolombiya asıllı şarkıcı Shakira, bu zamana kadarki süre içerisinde yapmış olduğu açıklamalar içerisinde, İspanya’dan hiç bir şekilde vergi kaçırmamış olduğunu, bütün yapmış olduğu işlemlerinin tamamen yasal bir durumda olduğunu da açık bir şekilde savunmuştu.