Yeşilay Denizli Şubesinin Başkanı görevinde bulunan Bünyamin Yakar, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nden dolayı yapmış olduğu açıklama içerisinde, sigaranın sağlık üstündeki olumsuz etkilerine dikkat çekip; ”Ülkemiz içerisinde her sene 100.000 taneden çok insanımızı sigaradan ötürü kaybetmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Başkan görevinde bulunan Yakar, Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaşmış olduğu verilerine bakılırsa dünyanın tamamında her sene 8 milyon tane insan sigaraya bağlı bir şekildeki sebeplerden yaşamını yitirdiğini ifade etti. Sigaranın aslında hem kişilere hem ise çevresine vermiş olduğu zararlara dikkatleri çekmiş olan Başkan görevindeki Yakar, sigara bağımlılarına da 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nün adeta bir dönüm noktası olarak öne çıkabilceğini ifade etti. Başkan görevinde bulunan Yakar, ”Dünya Sağlık Örgütü, dünya üzerindeki en büyük sağlık probleminin sigara olduğunu resmen açıklamış durumda. Sigaranın kullanılması, ilk olarak kalp ile damar hastalıkları yer almak üzre, bronşların daralması sonrasında akciğer rahatsızlıkları ve ayrıca KOAH hastalığı benzerindeki pek çok hastalığa da sebep olmaktadır. Sigaranın yanı sıra fiziksel, ile birlikte sosyal ve de ekonomik açıdan yıkıcı sonuçlara sebep olan çok daha ciddi bir bağımlılık olarak öne çıkmaktadır. Ülkemiz içerisinde her sene 100.000 taneden çok insanımızı sigaradan ötürü kaybetmekteyiz. Bunun yanı sıra pasif bir durumdaki etkilenmeden doğan hastalıklarla birlikte zararlar da farklı bir acı tablodur. Çok önemli bir halk sağlığı problemi bulunan sigara kullanımı aynı zaman içerisinde birey ile birlikte ülke ekonomisini olumsuz bir şekilde etkilemiş olan bir bağımlılıktır.

Sigara sizle birlikte ve sevdiklerinize çok büyük zarar vermekte. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü bu açıdan bırakma konusunda isteği olanlar için de bir fırsattır. Bu hususta bütün vatandaşlarımızdan hassasiyet rica etmekteyiz” ifadelerine yer verdi.