Okulların sömestr tatiline girmiş olmasıyla beraber Türkiye’nin her bir tarafından yerli turistler aileleriyle beraber, Denizli ilinde yer alan Pamukkale ilçesi içerisindeki Karahayıt Mahallesi’ne adeta akın etmeye başlamış durumda. Ülkemizin çok önemli termal turizm merkezleri arasında yer alan ve şifalı kırmızı suyu sebebiyle ünlü Karahayıt bölgesindeki otel ve pansiyonlar daha günler öncesinden %100 seviyesindeki doluluk oranına ulaşmış oldu.

Pamukkale ilçesine özgü durumdaki dünya çapında büyük bir üne sahip beyaz travertenlerin kırmızı renkli olanı da Karahayıt’ta yer alıyor. Ortalama bir şekilde 500 metrekarelik alan içerisinde yer alan kırmızı renge sahip travertenleri ziyaret etmiş olan tatilciler, soğuk bir hava içerisinde termal sıcak suyun keyfini çıkartıyor. Turistler, havuzlarda yer alan kırmızı suyun çamurlarını ise yüzleri ile birlikte vücutlarına sürmekte.

Kırmızı suyun yanı sıra termal bir durumdaki çamurun böbrek taşı ile birlikte damar sertlikleri, kalp, yüksek bir tansiyon, siyatik, romatizmal durumdaki hastalıklar, kadın ve deri hastalıkları, kireçlenme, bel ve boyun fıtığı, mide sorunları, sindirim rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, bağırsak rahatsızlıkları, diyabet, safra yollarındaki rahatsızlıklar, egzama, vücudun direncini arttırma ve metabolizma konusundaki bozukluklar tedavisinde de fazlasıyla şifalı bir durumda bulunduğu ifade ediliyor.