Denizli ilinde yer alan Merkezefendi ilçesi içerisinde stadyum yapılabilmesi amacıyla incelenmeye başlanan bölge üzerindeki arkeolojik sondaj kazısı esnasında ortalama bir şekilde iki bin senelik olduğu değerlendirilmekte olan bir mezar bulunmuş durumda.

Elde edilmiş olan bilgiye bakılırsa, Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir stadyum yapılabilmesi amacıyla Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvuru yapmasından sonra Eskihisar Mahallesi içerisinde Laodikya Kazı Başkanlığının yanı sıra Müze Müdürlüğü denetimleriyle arkeolojik bir şekilde sondaj kazısı gerçekleştirildi.

Laodikya çevre yolunun güney kısmında bulunan bölge üzerindeki sondajdan sonra, duvarla çevrilmiş tonozlu mezar tespit edilip dikdörtgen planına sahip bir mezar odasına ulaşılmış oldu. Aile mezarı olduğu konusunda değerlendirilmeler yapılan bu yapının içinde bir tane traverten lahitin yanı sıra iki tane tekne mezar da net bir şekilde ortaya çıkartılmış oldu.

Mezar odasının içinde Roma imparatorlarlarından biri olan Caracalla (milattan sonra 211 senesi ila 217 senesi) ve Valerianus (milattan sonra 253 senesi ile 260 senesi) dönemine ait olduğu bilinen birer sikkeyle dört tane cam şişe, iki tane pişmiş bi durumda toprak şişe, on bir tane pişmiş toprak kandil, bir tane Eros figürünün başı, pişmiş bir durumda toprak kase ile birlikte çömlekler tespit edilmiş oldu.

Ele geçmiş olan bu eserlerden, tonozlu mezarın milattan sonrasında 1. yüzyıl döneminden 3. yüzyıl dönemine kadar sürekli kullanılmakta olduğunun tahmin edildiği bilgisi verildi. Arkeolojik bir durumdaki bulguların tespitinden hemen sonra stadyumla ilgili olarak değişik alanlar üstünde çalışma başlatılmış olduğu bilgisine ulaşıldı.