Dikkat çekmekte olan paylaşımlar ve videolar ile sosyal medya üzerinde her gün çok fazla sayıda kişiyi takipçi listelerine kazandırmayı başaran fenomenlerle yine aynı mecralarda yer alan ünlü isimlerin milyonluk hesapları reklam sektöründe adeta iştahları kabartmakta. Bir zamanlar Televizyon ile birlikte radyolar, gazeteler, dergiler ve internet sitelerinin ağırlıklı bir şekilde paylaşmış olduğu reklam pastasının yeni ortağı dikkatleri çekmeyi başaran hesaplarla beraber Youtube kanalları olmaya başlamış durumda.

Bazı durumlarda direkt, bazı durumlarda viral, bazı durumlarda da hesap sahibinin test edip reklamını yapmakta olduğu ürünlerden fenomenlerin elde etmiş olduğu aylık kazançlar da 500.000 Türk Lirası tutarını aşıyor. Yalnızca fenomenler değil ilk sırada şarkıcılar olmak üzere alanları içerisinde ünlü olan isimler de sosyal medya hesapları üstünden şöhretin getirisini hatırı sayılır oranlar ile almakta. Bu tarzdaki hesaplarla birlikte Youtube kanallarının büyük bir kısmının arka planınında da artık bir ekip bulunmakta. Etkileşimle birlikte takipçi sayısını arttırmak amacıyla kurulmuş olan stüdyolarda her gün çok fazla sayıda özgün içerikler üretilmeye çalışılmakta.

Bununla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alan Risk Analiz Merkezi içerisinde de internet üstünden yürütülmekte olan ticaretin ve dijital hizmetlerin izlenebilmesi amacıyla özel bir birim kurulmuş durumda.

Bahsi geçen bu birim içerisinde sosyal medya üzerinde çok ciddi takipçisi sayısı olan kişiler banka hesapları üstünden çapraz sorgulama yapılıp karşılığı bulunmayan ödemelerle ilgili Gelir İdaresi Başkanlığına davet edilmeye başlanmış durumda.