TED Denizli Koleji’nin tarafından gerçekleştirilen Klinik Psikolog Doktor Mehmet Şakiroğlu ve Doktor Cansel Poyraz Akyol’un misafir konuşmacı olarak katılmış olduğu ‘‘Akıllı Telefon ve Sosyal Medya Bağımlılığı’’ ismine sahip konferansta uzman ve haberci gözü ile çocukları sanal dünya üzerinden ve teknolojiden korumanın yolları detaylı bir şekilde anlatıldı.

Aynı gün içerisinde Denizli ilinde değişik okullarda görev yapmış olan öğretmenler, öğrenciler ve de veliler için 3 farklı bölüm şeklinde gerçekleştirilmiş olan konferansta katılımcılar için bağımlılık testi gerçekleştirildi. Maksat değil araç şeklinde akıllı telefonla birlikte sosyal medya kullanmanın olanaklı olduğunun da ifade edildiği konferans kapsamında gerçek yaşamla sanal dünyanın arasında bulunan ayrıma da dikkatler çekilmiş oldu.

Çocukları sanal dünya üzerinden koruyabilmenin ilk yolunun aileden başlamış olduğunu, aileyle beraber mutabakat yapılmasının gerekli olduğunu vurgulamış olan Psikologlardan Mehmet Şakiroğlu 1. gün yatak odası içine, 2. gün yemek masası üzerine telefon almamak, 3. günde arabada telefonu kapatmakla çok önemli bir adımın atılacak olduğunu ifade etti.

Sosyal medya üzerinde izlenmekte olan kedi ve köpek videolarının yerine gerçek yaşamda bir hayvanı sevmekle birlikte bakmanın, sokak hayvanlarıyla iletişim kurmanın tamamen aynı şey olmadığına dikkatler çekmiş olan Doktor Cansel Poyraz Akyol içerisinde kedi ve köpek maması ile birlikte çalar saat, Denizli’nin il haritası, türk kahvesi bulunan ”Acil yardım kiti” önerisinde bulundu..

Sosyal medyaya devamlı olarak güzel fotoğraflar eklemenin hafızayı bozmakta olduğuna da dikkatleri çekmiş olan Psikologlardan Mehmet Şakiroğlu ve Doktor Cansel Poyraz Akyol öğrenciler ile birlikte öğretmenlerden gelen sorulara yanıtlar verdi.

Yasaklar ile değilde ortak alınmış olan mutabakat kararları, uygulanabilir durumda ve gerçekçi çözümlerle çocukların sanal dünya üzerinde yaşamakta olduklarını, hissetmekte olduklarını ve davranışlarını bilmenin yanı sıra anlayarak mücadele edebilmenin olanaklı olduğunu olduğunu ifade eden Psikolog Mehmet Şakiroğlu’yla birlikte Doktor Cansel Poyraz Akyol TED Denizli Koleji’nin yönetimi ve de öğretmenlerine bu kadar önemli durumdaki konuyu Denizli ilinde yer alan tüm okulların öğretmenleri ile birlikte öğrencilerine ve de velilerine açık bir konferans şeklinde gerçekleştirip çok önemli bir görevi üstlenmelerinden ötürü de çok teşekkür etti.