Denizli ili içersinde çocuklar, ellerine almış oldukları pankartlarla kentin en işlek meydanı içinde sigara tiryakilerine özel bir mesaj verdi. Minikler ise, büyüklerinden içmekte oldukları sigarayı bırakıp 2019 senesine çok güzel bir başlangıç yapmaları konusunda talepte bulundu.

Pamukkale Kaymakamlığının tarafından hazırlanmış olan ”Tütün Bağımlılığıyla Mücadele Projesi”nin dahilinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bulunan Anaokulları ve İlkokulları içerisinde eğitim görmeyi sürdüren öğrenciler, farkındalık oluşturabilmek ve yeni seneye daha yeni bir başlangıç yapabilmek maksadıyla 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı içerisinde vatandaşlarında katılımlarıyla özel bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlik esnasında minik durumdaki öğrenciler şarkılar söyleyip taşımış bulundukları pankartlar ile büyüklerinden sigarayı bırakıp 2019 senesinde çok güzel bir başlangıç yapmalarını talep etti.

Dijital ortam içerisinde uygulanmakta olan anketle 19.113 tane veliden sigara bağımlısı oldukları belirtilen ve doktor kontrolü ile sigarayı bırakmayı talep eden velilerin tespit edilmiş olduğunu ifade eden Pamukkale ilçesinin Kaymakamı görevinde bulunan Hayrettin Balcıoğlu, tütün bağımlılığıyla mücadeleyi 2 seneden beri ilçede yer alan anaokulları ve ilkokulları içerisinde uyguladıklarını ifade ederek; ”Öğretmenle birlikte öğrencilerimizi öncelediğimiz her çalışma esnasında önemli mesafeler almaktayız. Yapmış bulunduğumuz online bir anket çalışmasının sonrasında 19.113 tane velimizden sigara kullanımı yapan, bırakma konusunda deneme yapan ancak başarılı olamayan, doktor kontrolü ile sigarayı bırakmayı isteyen velilerimizi açık bir şekilde tespit ettik. Şu an içerisinde 3.400 tane velimiz bizlere doktor kontrolünde sigarayı bırakmayı istediğini ifade etti. Biz velilerimizinde çocuğu için sigarayı bırakabilecek olduğu farkındalığını yaratıp onların sağlık kuruluşlarımızdan tedavi alabilmeleri maksadıyla yönlendirmeler gerekleştiriyoruz. Aynı zaman içerisinde bu çalışmalarla minik yavrularımızın da gelecek dönemlerde sigara bağımlısı olmalarının önüne geçebilecek olduğumuzu düşünmekteyiz. Velilerimiz çok yoğun bir şekilde Sigara Bırakma Polikliniklerinden randevu almaya başlamış durumdalar. Bugün gerçekleştirmiş olduğumuz etkinli sayesinde de yeni bir seneye girecek olmamızın sigarayı bırakmak amacıyla çok güzel bir başlangıç olabileceğini düşündük. Sigarayı bıraktıracak olmanın çok zor bir süreç olduğunu bilmekteyiz. Bunun amacıyla 2 tane insanımız bile sigarayı bırakmasını başarabilir isek kendimizi mutlu saymış olacağız” ifadelerine yer verdi.