Afet ile Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’nın yanı sıra Kandilli Rasathanesi, saatler 22:22’yi gösterirken meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.4 şeklinde açıklamış durumda. Söz konusu bu deprem İzmir ilinin yanı sıra Denizli ili, Manisa ili, Aydın ili ve ayrıca İstanbul ilinde de hissedilmiş oldu. Şiddetli bir durumda gerçekleşen sarsıntının sonrasında tam 35 tane artçı sarsıntı yaşanmış oldu. Bu söz konusu depremlerden sonra uzmanlardan de ilk değerlendirmeler gelmeye başladı.

NTV canlı yayını için bağlanmış olan İTÜ Öğretim Üyelerinden Profesör Doktor Okan Tüysüz, depremin analiziyle ilgili daha çok verinin gerekli olduğunu ifade ederken ”25 ila 30 kilometrelik uzunluğa sahip bir hat harekete geçmiş durumda bulunabilir. Yine de fazlasıyla büyük bir deprem meydana geleceğini sanmıyorum. Bu söz konusu bölgeyi büyük bir deprem meydana getirebilecek bir bölge olarak düşünmemekteyiz. Burda 5,1 büyüklüğüne sahip bir deprem gerçekleşmiştir. Bunun sonrasında da 4 ile 4,5 benzerindeki sarsıntılar gerçekleşecektir. Bunun hemen sonrasına sarsıntılar birkaç gün veyahut birkaç hafta kadar devam edebilir” ifadelerine yer verdi.

İstanbul Üniversitesinde yer alan Öğretim üyelerinden Oğuz Gündoğdu da; ”Fazlasıyla sık bir şekilde depremlerin gerçekleşmesi öncü olduğu anlamına gelmekte. Akhisar ilçesi fazlasıyla uzak. Bu söz konusu depremlerden bir kısmı da artçı sayılan depremler arasındadır ötekileri ise öncü depremleridir. Bundan dolayı da beklenmekte olan büyük depremin sırası değil. Bu söz konusu bölge içinde meydana gelen depremdir. içinde 5,5 ila 6 büyüklüğüne kadar giden depremler yaşanabilir.” ifadelerine yer verdi..