En fazla kullanmış olduğumuz uygulamaların ilk sırasında yer alan WhatsApp, çok büyük bir değişikliğe gitme kararı alarak gizlilik sözleşmesinin yanı sıra veri paylaşımı ile alakalı kurallarını değiştirmiş oldu.

Bu söz konusu değişiklikle alakalı bilinmeyen bazı bilgileri aktaran İletişimci Yazarlardan Barış Karaoğlan, uygulamayı kullananların bu sözleşmeyi onaylamadan önce bir defa daha düşünmelerinin gerekli olduğuna vurgu yaptı. Avrupa Birliğine üye ülkeler içerisinde yaşamını sürdüren kullanıcıların mevcut durumdaki verilerinin öteki firmalarla hiç bir şekilde paylaşılmayacağı ifade edilirken Türkiye’de ise aynı durum hiç bir şekilde geçerli değil, sözleşmeyi onaylamamış olanlar ise 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren uygulamayı kullanmaya devam edemeyecekler.

Bunun aslında ülkemiz içerisinde nasıl sonuçlar doğurabilecek olduğuna dikkat çekmek gerekiyor. WhatsApp adlı uygulama, yeni sözleşme içerisinde önemli durumda bulunan detayları, cümleler üzerinde yer alan kilit kelimelere saklamaya devam ediyor. Aslında çok masum gibi görünüyor olsa da sözleşmede yer alan ‘bilgi paylaşımında bulunur’ şeklindeki ifade, her türdeki bilgiyinin yanı sıra istatistiği paylaşacak olduğu anlamını taşıyor. Pekala bunun tam olarak ne tür bir sakıncası olacak diye sorguladığımız zaman, Facebook firmasının, 2016 senesinde Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yapılmış olan ve Donald Trump zaferiyle sonuçları açıklanan Başkanlık seçimini direkt bir şekilde etkilemiş olduğunu herkes çok iyi biliyor. Firmanın CEO’su ise Facebook üzerinde yer alan verileri üçüncü tarafla paylaşma konusunda suçlanıp bu konuyla alakalı da hala yargılamaya devam ediliyor. Burdan baktığımız zaman aslına bakılırsa kişisel verilen ne denli önem taşıdığını artık hepimiz bilmekteyiz..