Denizli ilinde yer alan Honaz ilçesi içerisinde, Tarım ile Orman Bakanlığı tarafından, iç kısmında siyanür maddesi yer aldığı ve sağlığa zararlı bulunduğu gerekçesiyle yasaklanmış olan tarım ilacını satmaya çalışmış olan iki kişinin gözaltına alındığı açıklaması yapıldı.

Alınmış olan bilgiye bakılırsa, İl Jandarma Komutanlığında görevli olan Suç Araştırma Timi, İzmir ili içerisinden kente giriş gerçekleştiren Sami K. (40) ile birlikte Kudret A’nın (38), üç sene öncesinde satışı yasaklanmış bulunan tarım ilacını piyasaya sürmeye çalışmakta olduğu bilgisinin üstüne harekete geçmiş bulundu.

Tarım ürünlerinin çok kısa zaman içerisinde olgunlaşıp irileşmesi amacıyla kullanılmakta olan, iç kısmında siyanür yer aldığı ve sağlığa zararlı bulunduğu gerekçe gösterilerek yasaklanmış ilacı satmaya çalışmakta bulunan Sami K. ile Kudret A’nın içinde yer aldığı bir otomobil, Kocabaş Mahallesi içerisinde durdurulmuş oldu.

Otomobil içerisinde gerçekleştirilen arama kapsamında beş litrelik bidonların iç kısmında toplamda 450 litrelik yasaklı tarım ilacı ele geçirmiş olan ekipler, iki kişiyi gözaltına almış bulundu.

Jandarmada içerisinde yapılmakta bulunan işlemleri devam eden zanlı şahıslara, 40.000 Türk Lirası tutarında idari para cezası kesilmiş olduğu ifade edildi.