Toplum sağlığı konusundaki tehditle savaşmanın hassasiyetinden dolayı hayata geçirilmiş olan antiviral bir durumda ve aynı zamanda antibakteriyel teknoloji, bast ile birlikte telefon kılıflarının üzerine de entegre olmakta. bast bünyesi üzerinde gerçekleşmiş olan Ar-Ge çalışmalarının kapsamında hayata geçirilmesi başarılan özel telefon kılıfları, yüzeye tutunmuş olan bakterilerin %99’luk kısmını yok etmiş oluyor ve aynı zamanda hijyen ile alakalı beklentilerin çoğalmaka olduğu bu pandemi hünlerinde telefonlar üzerinde ilk gün olduğu gibi çok daha temiz bir kullanım sunmuş oluyor.

Boğaziçi Üniversitesinde Kimya bölümünün öğrencilerinden biri olan Kubilay Kuzey Okumuş’un yönetimiyle gerçekleştirilmiş olan, Seyfettin Peynirci ile birlikte Alperen Fikret Vaizoğlu’nun kurucu ortağı konumunda yer aldığı Türkiye’nin ilk ve de tek antibakteriyel telefon kılıflarından bir tanesi olarak öne çıkan bast, hiç bir şekilde yıkamamakta olduğumuz üçüncü elimiz olarak öne çıkan telefonlar üzerindeki mikroorganizmaları nötralize edip, güven sağlamış oluyor. Sağlık ilkesi ile başlatılmış olan ARGE çalışmalarının sonrasında geliştirilmiş olan özel bast teknolojisi, mevcut durumdaki etkinliğini Türkiye Akreditasyon Kurumu aracılığıyla antibakteriyel sertifikasının yanı sıra uluslararası özelliğe sahip olan SSL sertifikasıyla da kanıtlamış oluyor.

Üniversite öğrencilerinin hayata geçirmiş olduğu çok daha yeni bir girişim olarak öne çıkan bast, teknolojisini ulusal ve aynı zamanda uluslararası test kuruluşları tarafından da tescil ettirip güvenirliğini net bir şekilde kanıtlamış oluyor..